Formát mládežnických soutěží pro sezonu 2023/24

Napsal: redakce 18. 4. 2023
Výkonný výbor Českého hokeje na svém jednání probíral podobu mládežnicích soutěží v následující sezoně 2023/24. Sportovní oddělení Českého hokeje prezentovalo výkonnému výboru analýzu odchodů českých mládežnických hokejistů do zahraničí v letech 2015-2023 a srovnání systémů soutěží a věkových kategorií u nás a v zahraničí.

Na základě těchto materiálů vyjádřil výkonný výbor záměr přiblížit se v následujících sezonách formátu rozložení věkových kategorií a principů soutěží v ostatních silných hokejových zemích. Nicméně pro příští sezonu nedojde ke změnám věkových kategorií a zůstanou tak, jak byly vypracovány předešlou komisí mládeže a schváleny výkonným výborem.

Výkonný výbor poté schválil následující sportovní reformy v jednotlivých kategoriích. V rámci minihokeje 2. – 4. tříd došlo k úpravě pravidla možnosti výběru počtu hráčů pro jednotlivá utkání, aby se vyšlo vstříc malým klubům, které nemají k dispozici tolik hráčů, které mohou nasadit do zápasů.

Smíšené soutěže mladších žáků (5. a 6. třídy) a starších žáků (7. a 8. třídy) zůstávají v nezměněné podobě z toho důvodu, aby nedocházelo z předčasnému odlivu hráčů z malých klubů. Ročníková soutěž 6. tříd bude obohacena v druhé části soutěže o nadstavbu, aby se srovnala sportovní kvalita týmů ve druhé části soutěže a nedocházelo k velkým rozdílům ve skóre jednotlivých zápasů. I v rámci ročníkové soutěže 8. tříd budou zachovány nadstavy jako v minulém roce, jejichž vítězové si pak na závěr sezony zahrají playoff o celkové prvenství.

Kategorie 9. tříd pokračuje dle předem schváleného dvouletého modelu, kdy se v sezoně 2022/23 soutěž sportovní cestou rozehrála a určila 24 postupujících týmů do dvoustupňové soutěže pro sezonu 2023/24, které budou hrát tzv. Extraligu 9. tříd. Zbylé kluby budou rozlosovány do Ligy 9. tříd, ze které následně bude možné postoupit do Extraligy 9. tříd. Variantu soutěže potvrdil poradní výbor na dubnovém zasedání, sportovní komise Českého hokeje však do budoucna navrhuje rozehrát soutěž v každé sezoně kvalifikací a dát tak příležitost všem klubům postoupit do nadstavby.

Extraliga dorostu se dle předem schváleného modelu zužuje na 20 týmů. Systém soutěže je pro příští sezonu nastaven tak, aby v první části soutěže ubylo cestování, aby zbylo klubům více času na tréninkový proces a aby mladí hráči měli snadnější přechod do dorostenecké kategorie a více času na studium.

Sportovní reforma Extraligy juniorů

Výkonný výbor Českého hokeje na svém jednání schválil sportovní reformu Extraligy juniorů. Od sezony 2023/24 bude nejvyšší soutěž juniorů rozdělena do dvou skupin po osmi účastnících. „Tato změna je dělaná ve prospěch mladých hokejistů a jejich dlouhodobého rozvoje tak, abychom začali vychovávat znovu více hráčů pro naše profesionální soutěže, reprezentaci a draft NHL,“ říká k novému systému ELJ prezident Českého hokeje Alois Hadamczik.

Výkonný výbor upřednostnil tento systém Extraligy juniorů, protože přináší několik pozitiv jak pro kluby, tak i pro samotné hráče. „Nejde o klasické rozšířením soutěže, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je to soutěžní model, který po celou dobu splňuje podmínky dlouhodobého rozvoje mladých hráčů. Soutěž je rozdělena do tří fází a v každé z nich mají týmy motivaci, o co hrát, což podporuje soutěživost,“ pokračuje Hadamczik s tím, že předchozí model o 14 týmech byl výsledkem dlouhodobého tlaku na zúžení soutěží a že ELJ měla v uplynulé sezoně svoji kvalitu a opodstatnění.

Pozitiva nového modelu: více kvalitních zápasů, „over-age“ či úspora nákladů

Jednou z největších výhod nového modelu ELJ je, že účastníci soutěže při srovnání s předchozím systémem odehrají více kvalitních utkání. „V rámci pravidel soutěže dojde také ke zúžení roční soupisky na 22+3. Díky tomu se uvolní až 40 hráčů do systému, kteří budou zdarma k dispozici ostatním týmům v rámci bezplatného hostování. To umožní mladým hráčům, aby se mohli rozvíjet v jiných klubech,“ vyzdvihuje Alois Hadamczik.

V Extralize juniorů bude také umožněn start až třem „over-age“ hráčům, což zvýší kvalitu soutěže a umožní rozvoj o rok starším hokejistům, kteří nedostávají odpovídající prostor v A-týmu. „Finové mají například možnost mít v juniorských týmech až osm „over-age“ hráčů a z toho čtyři mohou být dokonce o dva roky starší, čímž si sami nahrazují projekty typu Dukla, které fungovaly za minulého režimu a pomohly spoustě mladým hráčům v přechodu z juniorského do seniorského hokeje,“ dodává prezident Českého hokeje.

V základní části výrazně také ubyde cestování. Klubům se tak zkrátí doba přesunů na jednotlivé zápasy, což pomůže i jejich ekonomické situaci. „Dle našich výpočtů může každý klub díky tomu ušetřit až 300 000 Kč,“ vysvětluje Hadamczik. „Hráči zároveň nebudou trávit tolik času na cestách a budou mít více prostoru na kvalitní trénink a pro studium,“ dodává.

Jednou z novinek je i speciální cena pro vítězný tým ELJ. „Pro jeho hráče zorganizuje Český hokej zájezd na dva zápasy NHL, který bude sloužit jako motivace pro mladé hokejisty, kam až se mohou dostat,“ doplňuje prezident Českého hokeje s tím, že speciální ceny budou připraveny i pro týmy na druhém a třetím místě.

Více: https://www.ceskyhokej.cz/clanky/format-mladeznickych-soutezi-pro-sezonu-2023-24

Logo HC Klatovy Logo SHC Klatovy