Hokej a škola? Škola na prvním místě!

Napsal: redakce 25. 11. 2020
Co když mladému sportovci hokej „nevyjde“? A když ano, co bude dělat po kariéře? Odpověď je jasná: Už od úplných začátků musí myslet na vzdělání. Právě tomuto tématu se věnuje třetí kapitola online Týdne hokeje.

Středeční díl má na webu projektu Pojď hrát hokej pod svým pomyslným dohledem Andrej Šustr. V kariéře reprezentačního obránce, jenž momentálně druhým rokem působí v Kontinentální lize za čínský klub Kunlun Red Star, hrálo vzdělání nesmírně důležitou roli.

Do velkého hokeje se totiž prosadil přes americkou univerzitu Nebraska-Omaha. Pro české mladíky je to stále ještě netradiční cesta. Ale pro zámořské talenty? Naprosto běžná! „Lidi vždycky blázní okolo draftu NHL, ale pro mě byla výhoda, že jsem jím neprošel. Měl jsem čas dozrát na univerzitě a pak si ještě vybral tým, ve kterém bych chtěl hrát,“ vypráví 29letý český zadák, jenž se po třech letech na vysoké odrazil do NHL a v nejslavnější lize světa dosud odehrál 370 zápasů. Kdyby mu to nevyšlo, vzdělání by mu nabídlo jiné možnosti. „Pokud by se mi něco stalo nebo až zkrátka člověk skončí s hokejem, tak už jenom to, že bych měl nějaké bakalářské vzdělání z univerzity, by mi to otevřelo spoustu vrátek. Obzvlášť v Americe,“ ujišťuje

S příklady ovšem nemusíme mířit jen do Ameriky. Věděli jste například, že legendární brankář Dominik Hašek mohl klidně skončit za katedrou? Má totiž vystudovaný dějepis a pedagogiku.

Díky rodičům měl školu vždy na prvním místě rovněž útočník Andrej Nestrašil, jenž strávil v NHL necelé tři sezony.

Skloubit hokej a školu pochopitelně není vždy snadné. Několik palčivých otázek na toto téma dostali experti pohybující se v českém mládežnickém či univerzitním hokeji. „V našem klubu máme nastaven program, kdy rodič odevzdá dítě ráno ve škole a poté si ho tam odpoledne zase vyzvedne. Mezitím má ale dítě po škole, obědě, tréninku i družině, protože přechody mezi stadionem a školou zařizujeme my trenéři, nikoliv rodiče,“ říká trenér žáčků v HC ZUBR Přerov Vít Černohous. Právě Zubři se řadí mezi kluby, které kladou na spojení se vzděláním velký důraz. „Škola a sport musí jít ruku v ruce. Nikdy se nesmí upřednostňovat hokej před školou,“ upozorňuje mladý kouč, jenž se letos dostal i do finále sportovně-společenské akce Díky, trenére.

Pro středoškoláky, jež míří s hokejem vysoko, už bývá v Česku mnohdy velmi náročné sestavit si denní program. Bílí Tygři Liberec jako jedna z nejlepších hokejových akademií proto využívají vlastního pedagogického pracovníka. „Josef Helebrant řeší s řediteli, učiteli, rodiči a žáky možné varianty studia tak, aby děti zvládly skloubit školní a hokejový program. Jako klub respektujeme rozvrhy a snažíme se nastavit sportovní program tak, aby navazoval na školní povinnosti, což samozřejmě ne vždy jde,“ přiznává šéftrenér liberecké mládeže Jiří Bermann.

Velký boom u nás v aktuálních letech zažívá univerzitní hokej. Ten je ideální alternativou pro hráče, kteří na sklonku mládežnické kariéry nenašli uplatnění v dospělém profesionálním hokeji. „Univerzitní prostředí jim umožní pokračovat v tréninkovém procesu, nastupovat v kvalitní soutěži srovnatelné s 2. ligou, ale hlavně vystudovat obor, který je po absolvování programu může živit. Je to taková alternativní cesta, která může motivovat hráče nevzdat se svého milovaného sportu, i když vědí, že se primárně budou muset prosadit jinde,“ zmiňuje Tomáš Hlaváč, předseda České asociace univerzitního hokeje.

Další informace najdete v článku na webu Pojď hrát hokej. V neděli 29. listopadu se pak můžete těšit na webinář, kde vystoupí Andrej Šustr a odpoví na otázky týkající se spojení hokeje a vzdělání. Ptát se můžete pod videem, které se objeví na facebookové stránce projektu dnes odpoledne.

Více informací najdete:

https://www.hokej.cz/mladez-clanek/skola-na-prvnim-miste-sustr-a-spol-o-dulezitosti-vzdelani/5052905

Logo HC Klatovy Logo SHC Klatovy