Michal Straka před začátkem přípravy

Napsal: Redakce 7. 5. 2020
Před začátkem přípravy na novou sezónu jsme vyzpovídali trenéra našeho A-týmu Michala Straku.

Trenére, jak jste trávil pauzu vynucenou koronavirovou krizí?

Samozřejmě s rodinou. Bydlíme s bráchou vedle sebe, takže obě rodiny celou tu dobu žili tak nějak společně. Hodně jsme sportovali, tenis, plavání, volejbal. V tom nás manželky dokonce porazily!Je jasné, že jste s bratrem řešili i hokej. Vyplynulo z vašich debat něco nového ohledně spolupráce HC Škoda a SHC?

Probírali jsme samozřejmě i to. Chtěli bychom v příští sezóně dát v Klatovech větší prostor hráčům z „áčka“, kteří nedostanou v extralize tolik příležitostí. V minulosti jezdili na zápasy do Litoměřic, kde ale neměli takový ice time. A to je škoda, protože to jsou mladí, šikovní hráči, ti potřebují hlavně hrát. Třeba Filip Přikryl, který v minulé sezóně v Klatovech předvedl dobré výkony. Navíc budou doma, na očích.Minulá sezóna. Jak jste s ní byl spokojený? Myslím, že byla celkem vydařená.

To ano. Vzhledem k tomu, že jsme měli vlastně nejmladší tým v 2.lize, kde nejstarším hráčem byl obránce Kuba Houfek (26 let), tak jsme se s tím popasovali velice dobře. Během sezóny jsme protočili spoustu mladých hráčů, dokonce i ročník 2003 (Jiříček, Soukup), aby si vyzkoušeli dospělý hokej, v tom vidím velké plus. Neměli jsme žádnou delší sérii proher, pořád jsme se drželi v horní části tabulky.Tím se dostáváme k soupeřům.

První čtyřka, to byli ideální soupeři, kvalitní a těžké zápasy, které právě těm mladým klukům daly hodně. Tam jasně dominoval Kolín, výborný tým, který nás loni vyřadil v play off a letos si šel jednoznačně za postupem. Dalším dobrým a ambiciózním týmem byl Tábor. Tam ještě navíc chodí hodně diváků, vždycky je tam bouřlivá atmosféra. Škoda, že jsme nemohli dohrát play off, věřím, že bychom postoupili a v dalším kole jeli hrát právě do Tábora před dva tisíce diváků! To mě opravdu mrzí.Těžkými soupeři byli i Příbram a Kobra.

Každopádně, v Příbrami musím hlavně pochválit práci trenérů Tlačila a Marka, kteří ten hokej tam hodně pozvedli, doplnili tým o výborné hráče s extraligovými zkušenostmi a celé jim to perfektně fungovalo. Kobra nás v průběhu sezóny několikrát potrápila, ke konci byly zápasy s ní hodně vyostřené.Jihočeši Písek a DS Č.Budějovice naopak letos tabulku uzavírali.

Za námi byl tabulce David Servis, který měl zkušené hráče a v závěru za ně několikrát naskočil i Venca Prospal, který by je určitě taky pozvedl, ale bohužel byl konec. Písek, tam to měli trochu těžší letos poskládat ten tým.A nesmíme zapomenout na čínské draky! Co říkáte na jejich působení v naší soutěži?

Upřímně jsem od nich čekal víc. Ale pro nás ty zápasy s nimi byly hodně nepříjemné a to v tom smyslu, že naši hráči buď hráli dobře, zodpovědně a to byl výsledek jednoznačný. Anebo soupeře podcenili, mysleli si, že to půjde samo a to byl problém. Oni dokud se jim nedal gól, tak vyděli šanci a šli do toho. Jeden zápas doma jsme dokonce měli namále!Když se to takhle shrne, tak s konečným umístěním byste měl být spokojený.

Jednoznačně, já to vidím jako zasloužené. Být mezi tou čtyřkou je odpovídající. V závěru sezóny jsme se potýkali s marodkou, o ta první dvě místa pro nás bylo těžké zabojovat.

O to víc mě mrzí, že jsme v tom posledním odehraném zápase doma Kobru neporazili. Mohli jsme si říct, že jsme postoupil do dalšího kola play off, což se nám v minulé sezóně nepovedlo. Ale bohužel.Jaký styl hry jste od svých svěřenců s kolegou vyžadovali?

Celou sezónu jsme se snažili hrát ofenzivní hokej s forčekingem a zabezpečenou obranou. Myslím si, že si to sedlo a že hráči to víceméně plnili. Samozřejmě, že jsou zápasy, kdy se z toho trochu vypadne, ale vesměs všechno, co jsme po nich chtěli, tak fungovalo. A to včetně přesilovek a oslabení. Hráči věděli, co mají hrát a snažili se ten systém dodržovat.Včetně mladších hráčů, juniorů?

Jasně. To je v návaznosti na organizaci a práci v Plzni, kdy se prakticky všechny týmy od dorostu až po áčko snaží hrát stejně. Trenéři se jim snaží vštípit základy a my už po nich pak jen chceme, aby to dodržovali.Takže spolupráce s HC ŠKODA Plzeň funguje dobře?

Kromě toho, co jsem teď říkal? Určitě. My trénujeme vlastně jenom v Plzni, máme tam ideální zázemí. Když hrajeme zápasy, snažíme se tomu dát trochu profesionální parametry a máme předzápasové rozbruslení na plzeňském ledě. K tomu každý den mimo neděle tréninky a 4x týdně jídlo. Takže si myslím, že to funguje bezvadně a klukům nic nechybí.Když vezmeme v úvahu všechno, o čem jsme se do teď bavili, vidíte budoucnost klatovského hokeje optimisticky?

Samozřejmě! Za dobu mého působení u týmu jsme vlastně první rok vypadli v prvním kole, teď jsme chtěli a měli šanci dojít dál. Na to budeme chtít navázat, hrát pořád tu špic a posunout se dál. Myslím si, že v poslední době se pomalu zvedá návštěvnost, na zápasy chodí čím dál víc diváků, takže i to je posun. I v práci v PR je vidět změna, to vás musím pochválit. Rozhovory po zápasech, články, to všechno nás posouvá.Díky! A co říkáte na klatovské fanoušky? V jednom článku jsme si mohli přečíst, že je to naše negativum.

To mě mrzelo. Psali, že na zápasy chodí 100-120 lidí, což nebyla úplně pravda. Na první zápas play off přišlo dokonce kolem 500 lidí, atmosféra byla bezvadná. Chtěl bych poděkovat i za ten úplně poslední zápas, na který už fanoušci neměli přístup a i přes to se sešli v hale a povzbuzovali kluky. Slyšeli jsme je v kabině, dokonce částečně i na střídačce a věřím, že to kluky potěšilo. Klobouk dolů! Doufám, že v tom budou pokračovat a přivedeme na zimák i další lidi. My pro to uděláme maximum a jak jsem řekl, i vy v PR pro to děláte hodně.Snažíme se. Chystáme pro ně například lákadlo v podobě klubového maskota, který v klubu do téhle chvíle nebyl. Zapojili jsme fanoušky do ankety, posloucháme jejich názory a snažíme se s nimi komunikovat. Když jsme u toho, máte Vy nějaký tip na maskota?

Můj osobní názor? Zaujal mě návrh „Bandita“. Je tam ta souvislost se západem, v našem případě západem Čech. A taky spojení bandité, indiáni, to si umím představit.Nová sezóna bude každopádně jiná. Nikdo asi nedokáže přesně říct, co bude. A to nejenom u nás, celosvětově.

Diváci jsou podle mě už natěšení, všichni se těší, až to vypukne. Je otázka, jak se všechno ufinancuje, to je vždycky starost. Největší obavu mám asi z toho, že může přijít druhá vlna pandemie a všechno bude jinak. Ale nepředbíhejme, zaťukejme to a doufejme, že se vše rozběhne a bude to v pořádku!Do téhle nejisté sezóny vstoupíte opět společně s kolegou Ivanem Vlčkem. Jak vám to spolu funguje?

No tak s Ivanem je výborná spolupráce. On jako dlouholetý obránce má na starosti beky. Já, útočník, mám na jejich hru v některých momentech jiný pohled a názor, třeba i špatný, tam jsou pak potřeba ty jeho zkušenosti. I detaily jsou pro ty kluky hodně důležité. A Ivan pak s nimi může individuálně pracovat, rozvíjet je.Příští týden by měla začít příprava. Už se Vám rýsuje nějaká sestava?

Do přípravy nastoupíme tak, jak jsme sezónu skončili. Uvidíme, jestli tam bude někdo, kdo chce skončit. Budeme se také bavit o hráčích z juniorky, o ročníku 2001. Zatím tedy mám nějakou hrubou představu, ale za týden budu moudřejší.Jaký je plán přípravy?

V pondělí bychom chtěli začít v Plzni suchou přípravu na venkovním hřišti a měli bychom trénovat 8 týdnů. To je zhruba do 3.července. Pak bude následovat 14 dní volna a od 20.července už by měla následovat fáze s ledem. Po ní je v plánu soustředění v Klatovech, někdy na začátku srpna. Navazující přípravné zápasy budeme teď domlouvat.Naše redakce bude u toho. Děkuji za rozhovor.Mládež

Dragon Cup

schedule19. 12. 2020
Mládež

Trénink přípravky v pondělí 7.12.

schedule5. 12. 2020
Logo HC Klatovy Logo SHC Klatovy