Šesté téma Týdne hokeje: Trénink a ochrana zdraví v době koronaviru

Napsal: redakce 28. 11. 2020
Šestá a poslední kapitola Týdne hokeje před závěrečným webinářem směřuje k momentálně velmi zásadnímu tématu. Tedy tréninku a ochraně zdraví v „době koronavirové“.

Téma na webových stránkách projektu Pojď hrát hokej uvádí Miroslav Budoš, předseda lékařské komise Českého hokeje.

„Musíme chápat, že omezení nejsou přímo namířena proti sportovcům a sportu, ale jsou vymyšlená tak, aby co nejrychleji zmírnila průběh pandemie, a tím urychlila návrat do normálního života, tedy i ke sportování a všemu, co s ním souvisí,“ upozorňuje Budoš na to, co nesmí zaniknout ani pod rostoucím tlakem na uvolňování restrikcí.

Na lehkou váhu nesmí sportovci brát především návrat do tréninkové zátěže po prodělaném onemocnění covid-19. Vždyť jeho důsledky na lidské zdraví v delším časovém horizontu jsou i pro odborníky ještě ne zcela probádaným územím.

„U sportovců bez příznaků lze začít s postupným tréninkem od ukončení karantény. Před započetím tréninku se doporučuje lékařská prohlídka. Sportovci, kteří prodělali onemocnění COVID-19 s příznaky, se dále dělí podle průběhu na ty s lehkou formou, středně závažnou formu a s průběhem s nutnou hospitalizací,“ vysvětluje Miroslav Budoš.

„Při návratu k tréninku by měl takový sportovec vždy absolvovat mimořádnou lékařskou prohlídku se specializovaným vyšetřením (EKG, echokardiografie, spirometrie, laboratorní vyšetření), a to podle doporučených postupů České společnosti tělovýchovného lékařství,“ apeluje.

Obsáhlý dokument s doporučenými postupy najdete na tomto odkazu.

Také předseda lékařské komise Českého hokeje bude hostem webináře, jenž v neděli zakončí online Týden hokeje.

Logo HC Klatovy Logo SHC Klatovy